GOTUJĘ NIE MARNUJĘ – relacja Erasmus +
„ On the Ark at 5 minutes to 12” - Mobilność VI, Stubno, Kraków, Polska 3-8 kwiecień 2022
W pierwszych dniach kwietnia Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie z prawdziwą przyjemnością gościła nauczycieli i uczniów szkół partnerskich z Łotwy, Niemiec, Włoch i Rumunii w ramach realizacji projektu międzynarodowej współpracy szkół Erasmus +. Niestety, nie dołączył do nas zespół z Norwegii – łączyliśmy się z nim poprzez znaną nam już z poprzednich działań platformę edukacyjną Microsoft Teams.
Nasze spotkanie, ze względu na napiętą sytuacje u naszych sąsiadów, odbyło się częściowo w Krakowie a częściowo w naszej macierzystej placówce w Stubnie, a jego tematem był problem marnowania żywności w skali globalnej i lokalnej. Uczniowie dowiadywali się na jakich etapach marnuje się jej najwięcej, ile zasobów naturalnych takich jak woda, energia, grunty czy praca człowieka ulega niepotrzebnemu zużyciu, oraz jaki związek ma marnowanie żywności z procesem globalnego ocieplenia.
Zespoły projektowe dogłębnie analizowały problem – uczniowie przygotowali materiały konferencyjne w postaci prezentacji, filmów edukacyjnych , przeliczyli internetowym kalkulatorem swoje własne „food prints – ślady żywieniowe”, a otrzymane rezultaty umieszczone w aplikacji „padlet” pozwoliły zrozumieć, jak bardzo nasze wybory jedzeniowe wpływają na środowisko naturalne.
Uczniowie zaprezentowali również różne strategie zapobiegające marnowaniu żywności stosowane w swoich krajach – był to świetny moment na naukę poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne poszukiwanie rozwiązań – stworzyliśmy naszą własną Erasmusową książkę kucharską „Gotuję nie marnuję”, w której umieściliśmy przepisy na potrawy z resztek najbardziej popularne dla każdego kraju. Następnie, oczywiście w międzynarodowych zespołach, opracowaliśmy kompanię edukacyjną – plakat „ 0 ” marnowania żywności” – z publiczną prezentacją w języku angielskim.
Przysłowiową wisienką na torcie był udział w warsztatach lepienia pierogów z różnym nadzieniem – tradycyjnego polskiego dania z resztek, które wspaniale poprowadziły dla nas panie ze Stowarzyszenia ALE BABKI w Stubnie – każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił, a następnie degustować przepyszne danie. Mamy nadzieję, że pojawi się ono od czasu do czasu w domach naszych gości.
W czasie wolnym od zajęć projektowych zwiedzaliśmy Kraków, Wieliczkę, urządziliśmy zespołowa grę terenową „poszukiwanie skarbów” w Stubnie, nie zabrakło również krótkiej zabawy przy muzyce. Młodzież zintegrowała się wspaniale, z pełnym zaangażowaniem, aktywnie brała udział we wszystkich przygotowanych aktywnościach , nawiązało się wiele nowych przyjaźni, kwitł żywy język angielski.
Mamy nadzieje, że zdobyta wiedza pozwoli naszym uczniom zrozumieć jak wiele zależy od nas samych, naszych postaw, codziennych nawyków. Uświadomiliśmy sobie, iż natura codziennie obdarza nas swoim bogactwem - warto zatem dbać o nią każdego dnia i pamiętać, że jesteśmy przecież jej nierozerwalna częścią.
Po zakończonym spotkaniu otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i podziękowań od wszystkich uczestników mobilności za wspaniale i wartościowo spędzony czas, doceniono również naszą pracę, którą włożyliśmy w przygotowanie zrealizowanych działań projektowych.
W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspomagali zorganizowanie tego wydarzenia, przygotowali upominki dla naszych gości, piękne dekoracje i przepyszny poczęstunek w szkolnej stołówce – bez ich zaangażowania i poświęconego czasu byłoby to niemożliwe. Zatem serdecznie dziękuję panu Ryszardowi Adamskiemu Wójtowi Gminy Stubno, Panu Tomaszowi Serafinowi, przewodniczącemu Rady Gminy w Stubnie, panu Danielowi Zielenkiewiczowi dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Stubnie, pani Danucie Ochenduszkiewicz i całemu zespołowi GOK w Stubnie, paniom ze Stowarzyszenia ALE BABKI, pani Grażynie Kilar, pani Elżbiecie Wirkjowskiej, pani Irenie Świeżyńskiej oraz pani Lidii Ścirko.
A my szykujemy się już do następnej, niestety ostatniej już mobilności podsumowującej nasz projekt. Odbędzie się ona na początku maja w szkole gospodarza całego przedsięwzięcia w miejscowości Dormagen w Niemczech.