Erasmus+

        • Mobilność wirtualna Niemcy

        •                                   

          ERASMUS +  „ On the Ark at 5 minutes to 12”

                                                 Mobilność wirtualna, Dormagen, Niemcy, 27,28,31 maja

          W ostatnich dniach maja 2021 dziesięcioro uczniów  Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie rozpoczęło realizację kolejnego etapu europejskiego programu międzynarodowej współpracy szkół  Erasmus +. Wspólnie z kolegami ze szkół partnerskich z Niemiec, Łotwy, Norwegii, Rumunii i Włoch poszukiwaliśmy  rozwiązań problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego, kształtowaliśmy odpowiednie postawy proekologiczne, podjęliśmy małe kroki w najbliższym otoczeniu, które mają na celu  wsparcie zrównoważonego rozwoju, tak ważnego dla przyszłości następnych pokoleń.

          Nieodłącznym elementem realizacji naszego projektu są mobilności uczniów i nauczycieli, podczas których mamy okazję wspólnie pracować, uczyć się, wymieniać doświadczenia a także  poznawać różne kraje i ich kulturę.

          Tym razem jednak, z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej na całym świecie, zorganizowaliśmy nasze trzydniowe spotkanie projektowe w nieco inny sposób – korzystając z możliwości jakie dają nam nowoczesne technologie informacyjno -  komunikacyjne zobaczyliśmy się z partnerami projektu podczas „mobilności wirtualnej”,  którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Norbert Gimnazjum w Dormagen, Niemcy.

          Różnorodne aktywności projektowe, włączając eksperymenty przyrodnicze, zaplanowane przez gospodarzy, zrealizowane zostały  poprzez platformę edukacyjną Microsoft Teams, gdzie  podzieleni na międzynarodowe zespoły w wirtualnych pokojach uczniowie z wielkim zaangażowaniem realizowali przydzielone im  zadania, kontaktowali się ze sobą głosowo, a także przez czat, dyskutowali, uzgadniali szczegóły, prezentowali wykonane wspólnie prace.

          Działania te przeplatane były krótkimi przerwami i zajęciami integracyjnymi, podczas których młodzież poznawała się nawzajem i wspólnie bawiła. Trzeba przyznać, iż nasze umiejętności cyfrowe nabyte w ostatnim czasie bardzo się tu przydały.

          Tematem przewodnim naszego wirtualnego spotkania były zagrożenia wynikające z gospodarki człowieka, które wpływają na  zmniejszanie się bioróżnorodności owadów. Przypomnieliśmy sobie jak ważną rolę pełnią one w naszym środowisku, zastanawialiśmy się również, w jaki sposób my, w naszym najbliższym otoczeniu możemy stworzyć przyjazne warunki dla  rozwoju tych pożytecznych stworzeń. Postanowiliśmy pamiętać o roślinach miododajnych na naszych przydomowych rabatkach, używaniu biologicznych środków ochrony roślin, pozostawianiu   w miarę możliwości obszarów z naturalną roślinnością,   zbudowaliśmy również hoteliki dla owadów, które umieściliśmy w otoczeniu naszej szkoły.

          Żałujemy, iż nie mogliśmy odbyć realnej podróży do kraju gospodarzy, wiemy, że wirtualny kontakt nigdy nie zastąpi tego prawdziwego, osobistego. Z drugiej jednak strony, zdobyliśmy doświadczenia innego rodzaju – odkryliśmy wiele nowych możliwości jakie daje nam współczesny cyfrowy świat, co z  pewnością przyda nam się w przyszłości.

          Mamy nadzieję, że następne spotkanie projektowe odbędzie się już „ w realu” .