O szkole

        • Historia naszej szkoły oraz początków szkolnictwa w Stubnie

        •     "Początki szkolnictwa na terenie naszej wioski sięgają roku 1826, kiedy to ówczesny właściciel majątku Stubna- niejaki pan Janicki ufundował i zbudował budynek z przeznaczeniem na szkołę. Byłą to skromniutka, drewniana, kryta gontem „chata”, z jedną tylko salą lekcyjną oraz z mieszkaniem dla kierownika szkoły. Mieszkanie składało się z kuchni i dwóch pokoików. Warto tu dodać, że nadzorującym budową tej pierwszej placówki oświatowej na naszym terenie był mistrz ciesielski Szymon Kazieczko.

             Do szkoły uczęszczało wtedy 25 uczniów, klasy, z przyczyn oczywistych były łączone, a językiem wykładowym obok j. polskiego był język ukraiński. Pierwszym kierownikiem opisywanej przez nas szkoły był pan Stasiniewicz.

            Lepsze czasy dla rozwoju szkolnictwa w naszej wiosce wiążą się nierozerwalnie z osobą kierownika Antoniego Władyki, który piastował swój urząd od 1900 do 1922 roku. Był to człowiek o niespożytej energii, pełen zapału, widzący znacznie szerszej problemy oświaty galicyjskiej i jej specyfikę. Zdawał sobie sprawę, że stara już przecież szkoła, już w krótce nie zaspokoi potrzeb środowiska. W tak trudnych przecież dla Polski czasach pragnie wybudować szkołę, ale już z prawdziwego zdarzenia, murowaną, godną rozpoczynającemu się dopiero XX wiekowi. Swoje marzenia zdecydowanie wprowadza w życie.

           Z jego inicjatywy w 1908 roku powołany został Komitet Budowy Szkoły w Stubnie, w skład którego weszli:

                  1.   Myszkowski Józef - dziedzic, właściciel majątku Stubno

                  2.   Władyka Antoni - nauczyciel, kierownik szkoły

                 3.   Hajduk Piotr - ksiądz rzym.- kat.

                 4.   Werbeniec Włodzimierz - ksiądz greko.- kat.

                5.   Sałuk Grzegorz – wójt gminy Stubno

                6.   Małecki Panteleon – sekretarz gromadzki

              Niezmordowany kierownik Antoni Władyka, zdając sobie sprawę z powagi inwestycji i kosztów z nią związanych wystosował pismo do samego cesarza Franciszka Józefa z prośbą o subwencję w wysokości 2000 koron, które zresztą wkrótce otrzymał.

            Właściciel majątku dziedzic Józef Myszkowski nie pozostaje obojętny pięknej inicjatywie kierownik. Z własnej cegielni przekazuje na całą budowę cegłę oraz 1000 koron w gotówce. Również i społeczeństwo Stubna chcąc dopomóc w tym szlachetnym zamierzeniu, organizuje zbiórkę pieniędzy i w jej wyniku przekazuje 500 koron na budowę.  W 1909 roku tuż obok „pochylonej” już starej szkoły rozpoczęto uroczyście budowę nowego, murowanego, dużego budynku szkolnego. Miał to być, jak na owe czasy funkcjonalny budynek, dostosowany do potrzeb nowoczesnego już szkolnictwa. Projektantem obiektu był krakowski architekt pan Błotnicki. Dziś nam trudno w to uwierzyć ale od momentu wmurowania kamienia węgielnego do uroczystego otwarcia szkoły minęło 2 lata.

             Różne były koleje i losy szkoły. Już wkrótce bo w latach I Wojny Światowej musiała porzucić swą misję niesienia oświaty, bowiem wojskowe władze niemieckie adaptowały budynek do potrzeb szpitala wojskowego. Leczono w nim rannych żołnierzy niemieckich i rosyjskich, którzy odnieśli rany w walkach mających miejsce w okolicach Nakła i Starzawy.

             1922 roku - umiera Antoni Władyka, ten wielce zasłużony inicjator budowy szkoły, świetny organizator, prawdziwy przyjaciel dzieci. Zmarł w Stubnie i tu leży pochowany. Po wspomnianym Antonim Władyce - kierownikiem szkoły został pan Maćkowski Roman, który tylko 2 lata pełnił swoją funkcję (1923-1925). W 1925 roku kierownikiem szkoły zostaje pan Franciszek Dobyasz. Będzie kierownikiem szkoły aż do 1950 roku. Tylko zawierucha II Wojny Światowej na 6 lat przerwała mu pracę na naszym terenie. W 1950 roku kierownikiem szkoły zostaje Pan Franciszek Kotliński po nim Bogdan Surowiecki.

             Następnie dyrektorowali tej szkole: Zenon Pilch, Stanisław Szczupak, Czesław Klepacki, Maria Sierżęga, Piotr Szczygielski i od 1985 roku ponownie Czesław Klepacki.

             1 Maja 1986 roku nastąpiło otwarcie nowego budynku szkoły podstawowej w Stubnie. Nowa szkoła to budynek piękny i nowoczesny, co potwierdzają załączone fotografie i pochlebne recenzje prasowe. W szkole tej uczy się 316 uczniów i 38 dzieci w oddziale przedszkolnym. Szkołą kierował dyrektor Czesław Klepacki, a w skład zespołu pedagogicznego wchodzili następujący nauczyciele: A. Pękala, E. Adamska, K. Herman, J. Zielenkiewicz, M. Worosz, M Szczygielska, Z. Reichel, J. Krucan, R. Ławicki, K. Kuźma, U. Misiak, J. Żaczek, L. Piękoś, M. Sierżęga, P. Szczygielski, J. Halecki, T. Głowacz, i N. Ławicka."

                                                                                                                                     Wpis pochodzi z księgi pamiątkowej.