Agresja i przemoc w szkole- zapobieganie, reagowanie, system interwencji.
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
Szkoła Podstawowa imienia Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie
Agresja i przemoc w szkole- zapobieganie, reagowanie, system interwencji.
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
Szkoła Podstawowa imienia Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie
Dziękujemy za udziału w XXIV edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.
Przesłanie akcji: „Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance. Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się”.
Chceliśmy uświadomić sobie i innym, że nawet „złamany grosz” stanowi „Wielką Siłę”.
Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.
Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
Głównym obszarem wsparcia jest:
a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej
b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej
c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej
d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych
e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia
f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
Akcje szkolną Szkoła Podstawowa imienia Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie koordynował dyrektor Daniel Zielenkiewicz.
Zebraliśmy ponad 40 tys.monet o nominałach od 1 gr.do 5 zł.,co przyniosło zbiórkę w kwocie jeden tysiąc pięćdziesiąt pięć złotych 9/100(.,)
Dziękujemy każdej osobie ,która wsparła akcje i pomogła w organizacji oraz liczeniu i przekazaniu poprzez Pocztę Polską tej kwoty organizatorom.
5 marca klasa IV uczestniczyła w wycieczce do Przemyśla.Uczniowie obejrzeli film Akademia pana Kleksa oparty na motywach omówionej na lekcjach języka polskiego lektury autorstwa Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.Atrakcją wycieczki była mobilna gra miejska "Uciekające książki" organizowana przez Przemyska Biblioteka Publiczna.Uczniowie w dwóch grupach łapali książki, które uciekły z biblioteki.Musieli wykonywać zadania wymagające znajomości literatury, a przy okazji zwiedzili nieznane im rejony miasta.Wycieczka była bardzo udana i chętnie poznamy inne gry miejskie.
Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej - finał powiatowy-4:miejsce
1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na 7 członkach zarządu głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.Na pamiątkę tego wydarzenia, od 2011 obchodzimy święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
To tylko wykaz niektórych ostatnich szkoleń dyrektora oraz kadry.
W poszukiwaniu nowych rozwiązań i zastosowań w celu poprawy jakości pracy i bezpieczeństwa w szkole.
Zachowania suicydalne dzieci i młodzieży.
Ocena pracy nauczyciela i odwołanie od niej.
Pierwsza pomoc przedmedyczna.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.Wspólna praca,najlepsze rozwiązania.
RaP STEAM-robotyka i programowanie.
Dzisiejsze , bardzo ważne szkolenie wszystkich pracowników Szkoła Podstawowa imienia Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie oraz Przedszkole "Kraina Maluszka"w Stubnie .
Dziękujemy Panu Robertowi Darażowi z Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie za przeprowadzenie szkolenia.
Zasady wzywania pogotowia, prowadzenia RKO oraz wiele innych nagłych zdarzeń i wypadków było tematem dzisiejszego szkolenia.
Pierwsza pomoc polega na podtrzymywaniu przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zakres udzielanej pomocy jest zróżnicowany i zależy od okoliczności zdarzenia i obrażeń ofiary.
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest bardzo ważna. Podjęcie działań resuscytacyjnych daje choremu na przeżycie jakiekolwiek szanse. Udzielenie pierwszej pomocy w świetle obowiązującego prawa jest obowiązkowe, o ile nie tworzy sytuacji zagrożenia.
Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna?
Pierwsza pomoc przedmedyczna to ogół czynności skierowanych celem ratowania życia do poszkodowanego w stanie zagrożenia zdrowia do czasu przybycia wykwalifikowanych służb medycznych. Czynności te podejmowane są przez znajdujące się w miejscu zdarzenia osoby. Aby móc odpowiednio przeprowadzić pierwszą pomoc przedmedyczną, warto zawczasu zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy zaznajomią nas z zasadami wykonywania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (z ang. basic life support, BLS). Dobrą formą przekazania takich informacji są e-wizyty.
Czy istnieje obowiązek udzielania pierwszej pomocy?
Według obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w przypadku bycia świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu drugiej osoby istnieje obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności ratunkowych. Nieudzielenie pomocy bez narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu siebie czy innych osób wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 3.
Pierwsza pomoc – główne zasady
Główna zasada pierwszej pomocy brzmi: „nie szkodzić”. Osoba pomagająca powinna zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i poszkodowanego oraz chronić osoby znajdujące się w pobliżu. W związku z tym początkowe czynności, jakie należy podjąć, to dokładna ocena sytuacji i wyeliminowanie zagrożeń. Bardzo ważną rolę odgrywa zabezpieczenie miejsca udzielania pierwszej pomocy i stosowanie środków ochrony osobistej typu maseczka do sztucznego oddychania czy jednorazowe rękawiczki.
Pierwsza pomoc krok po kroku
Charakter podejmowanych działań będzie się różnił w zależności od potrzeb poszkodowanego. Oto jak wygląda w punktach udzielanie pierwszej pomocy:
1. Upewnij się, czy świadkowie zdarzenia są bezpieczni.
2. Oceń reakcję poszkodowanego – potrząśnij delikatnie za ramiona i zapytaj: „Co się stało? Czy wszystko w porządku?”,
3. W przypadku, gdy reaguje:
Oceń stan poszkodowanego i uzyskaj informacje co do jego dolegliwości,
Wezwij pomoc medyczną w razie potrzeby.
4. W przypadku, gdy nie reaguje:
udrożnij drogi oddechowe – połóż jedną rękę na czole poszkodowanego lekko odchylając ją do tyłu, drugą ręką wysuń żuchwę,
nachylając się nad poszkodowanym, poszukaj prawidłowego oddechu: wzrokiem → ruchy klatki piersiowej, dotykiem → ruch powietrza na swoim policzku, słuchem → szmery oddechowe; ocena ta powinna trwać około 10 s.
5. W przypadku prawidłowego oddechu:
ułóż poszkodowanego w bezpiecznej pozycji,
czekając na pomoc, regularnie oceniaj oddech.
Chwilę po zatrzymaniu krążenia mogą się pojawić pojedyncze, głośne westchnienia, których nie należy mylić z prawidłowym oddechem. Poprawny oddech zaczyna się od 2 wdechów na 10 s.
6. Jeśli chory nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO):
zapewnij sobie pomoc,
wezwij lub nakaż któremuś ze świadków wezwanie pomocy,
nakaż innej osobie udać się po tzw. AED czyli przenośny defibrylator,
uklęknij obok poszkodowanego,
spleć dłonie i ułóż je na ⅓ wysokości mostka,
wyprostowane ramiona powinny znajdować się prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego,
klatka piersiowa powinna być uciskana do głębokości 6 cm, z częstością 100/min, należy wykonać serię 30 uciśnięć,
następnie wykonuje się 2 oddechy ratownicze, jedną ręką zaciska się poszkodowanemu skrzydełka nosa, a drugą odwodzi brodę w dół; po wzięciu normalnego wdechu obejmuje się swoimi ustami usta poszkodowanego i przez 1 s wdmuchuje powietrze, potem wraca się do uciskania klatki piersiowej w sekwencji 30:2.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa powinna być prowadzona do momentu:
przybycia specjalnych służb,
powrotu prawidłowego oddechu,
odzyskania przez poszkodowanego przytomności,
utraty sił – organizm ulega wyczerpaniu.
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – wezwanie pogotowia ratunkowego
Nierzadko udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej wiąże się z wezwaniem specjalistycznych służb. Dostępne są one pod numer 999 lub 112. Podczas rozmowy należy podać niezbędne informacje, które odpowiadają na podstawowe pytania:
CO? – rodzaj wypadku,
GDZIE? – miejsce wypadku,
ILE? – liczba poszkodowanych,
JAK? – stan poszkodowanych,
CO ROBISZ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy,
KIM JESTEŚ? – dane personalne,
INNE WIADOMOŚCI – poinformowanie o dodatkowym niebezpieczeństwie, np. pożar, przewrócona cysterna.
Osoba dzwoniąca po pomoc nigdy pierwsza nie odkłada słuchawki. To dyspozytor kończy rozmowę.
Dnia 26.02.2024 r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym.
Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych uczniów szkoły. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika. Różne rekwizyty i substancje sprawiły, że był to bardzo ciekawie spędzony czas
23 lutego br. w Collegium Humanum w Rzeszowie odbyła się organizowana przez Instytut Psychologii i Pedagogiki Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Zachowania suicydalne dzieci i młodzieży” organizowana przez Collegium Humanum wraz z Podkarpackim Związkiem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.
Tematyka konferencji:
„Profilaktyka zachowań suicydalnych oraz depresji u dzieci i młodzieży”
„Zamachy samobójcze a zgony dzieci i młodzieży w okresie pandemii COVID-19”
„Zapobieganie zachowaniom autodestruktywnym młodzieży”
“Refleksja psychologiczna z interwencji kryzysowej po dokonanym akcie suicydalnym dzieci i młodzieży”
Wśród prelegentów min. prof. CH dr n. Agnieszka Kacprzyk-Straszak, dr Stanisław Kusiak, mgr Dariusz Niziołek oraz prof. CH dr Artur Grzesik.
Konferencja odbyła się w siedzibie Collegium Humanum przy ul. Okulickiego 10.
W konferencji udział wzięli Podkarpacka Kurator Oświaty Pani Dorota Nowak-Maluchnik, Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.
Naszą szkołę Szkoła Podstawowa imienia Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie reprezentował dyrektor Daniel Zielenkiewicz.
"Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze."
Każdego roku, w mroźne dni - 21 i 22 stycznia nasze myśli biegną w kierunku Kochanych Babć i Dziadziusiów.
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Wartości przekazywane przez nich są niejednokrotnie drogowskazem i pomocą w wyborze drogi życiowej.
Babcia i Dziadek czynią dzieciństwo swych wnucząt udanym i szczęśliwym.
Tego roku, dziękując za Ich wielkie serce, uczniowie klasy III wraz z wychowawcą, przygotowali przedstawienie dla Babć i Dziadziusiów wszystkich uczniów z klas 0-3 naszej szkoły, którzy przybyli specjalnie na to spotkanie z terenu naszej gminy i spoza niej.
Podczas występu towarzyszyła akompaniując dzieciom na wiolonczeli - Pani Magdalena Cyran.
Uroczystość uświetnili i życzenia do zebranych gości skierowali przybyli goście:
Pan Ryszard Adamski - Wójt Gminy Stubno,
Ksiądz Krzysztof Koniuszy - Wikariusz Parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stubnie,
Kleryk - Krzysztof Lęcznar,
Pani Anna Harłacz - Przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie.
Gości przywitał i słowa powitania wygłosił
Pan Daniel Zielenkiewicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy pięknego przeżywania tych niepowtarzalnych chwil w towarzystwie swych ukochanych wnucząt.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!
W linku poniżej film z występu dzieci :)
Szanowni Państwo,
W związku ze zgłoszeniem do udziału w tegorocznej edycji Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!” mamy przyjemność poinformować, że Państwa szkoła została zakwalifikowana do udziału w Konkursie. Informujemy również, że następujący uczniowie pozytywnie przeszli proces weryfikacji i zostaną dopuszczeni do udziału w I etapie szkolnym konkursu:
1. Gabriel Antoniak , klasa: Podstawówka - klasa VII
2. Franciszek Buć , klasa: Podstawówka - klasa VI
3. Antonina Lech , klasa: Podstawówka - klasa VI
4. Kornelia Kurpiel , klasa: Podstawówka - klasa VI
5. Kacper Grabas , klasa: Podstawówka - klasa VI
6. Amelia Lepa, klasa: Podstawówka - klasa VIII
7. Klara Sozańska , klasa: Podstawówka - klasa VIII
8. Zuzanna Wojciechowska , klasa: Podstawówka - klasa VIII
9. Filip Sobolewski , klasa: Podstawówka - klasa VIII
10. Martyna Sietnik, klasa: Podstawówka - klasa VIII
11. Karolina Ozibko, klasa: Podstawówka - klasa VI
12. Robert Obłoza , klasa: Podstawówka - klasa VIII
13. Joanna Serafin, klasa: Podstawówka - klasa VI
14. Lena Grabas, klasa: Podstawówka - klasa VI
Dalsze kroki:
1. od dnia 16 stycznia 2024 r. prosimy o zalogowanie się do Internetowego Systemu Konkursowego w celu wybrania terminu przeprowadzenia I etapu szkolnego Konkursu w Państwa szkole.
Wyboru terminu należy dokonać najpóźniej do dnia 16 lutego 2024 r. Zachęcamy jednak do zrobienia tego wcześniej, co zapewni Państwu większy wybór dostępnych terminów.
2. po 16 lutego 2024 r. w Internetowym Systemie konkursowym w zakładce „Moje konto” udostępnione zostaną dane do logowania dla uczniów zakwalifikowanych do udziału w I etapie Konkursu.
Prosimy pamiętać, że dane do logowania są nadawane każdemu uczniowi indywidualnie i nie mogą być udostępniane osobom postronnym.
3. I etap szkolny Konkursu zostanie przeprowadzony w wybranym przez szkołę terminie (pomiędzy 4 marca a 27 marca 2024 r.).
- Komisja Konkursowa
🏀💪 🏆🥈Igrzyska dzieci
🏆🥈 Drugie miejsce
⛹️♂️👍 Gratulacje 🏀💪
Powered by aSc EduPage